Država:
Liga:
BAGOTA Grim Bears - Rozhovor s Lukostrelcom
Emzet:
Na jednej mojej obľúbenej diskusii si viackrát písal, že druhá fáza hokeja je už takmer predo dvermi. Čo vlastne bude tou druhou fázou? V čom sa bude líšiť od terajšej?
Robin Archer:
Tak jako kapitalismus projde svými třemi fázemi, tak i tato hra, která je na funkcích kapitálu postavena a bude je mít nejméně tři. V kapitalismu jde o volnou soutěž, vytvoření národní finančně-kapitálové oligarchie a třetí fází je nadnárodní (globální) kapitál. První fází hokeje PPM tedy je volná soutěž, kdy máme všichni do jednoho dostatek prostředků na budování infrastruktury svých týmů (zázemí, stadion) a na nákup hráčů nebo zaměstnanců. Tato první fáze bude končit ve chvíli, kdy se nám všem srovnají fixní příjmy (od GS a za TV práva, případně Skyboxy) s fixními výdaji (denními nutnými odvody za platy hráčů a zaměstnanců, a dále denní náklady na provoz stadionu a jeho zázemí). Dojde tedy už v průběhu příští sezóny k onomu mezifázovému posunu ve hře, kdy už týmy nebudou mít dostatečné množství finančních prostředků pro další významnější investice do stadionu a zázemí, nebo budou tyto investice už daleko riskantnějšími, než doposud.
K prvnímu mezifázovému posunu dojde od nejnižších lig směrem k nejvyšším a I. a II. ligy tento posun zastihne patrně až v 7. sezóně. Od této chvíle už budeme muset všichni, kteří hrajeme hokej na PPM bedlivě sledovat vývoj našich financí a velmi podobně se naučit plánovat výdaje nejméně na jednu celou sezónu předem. Špatné hospodaření, případně dlouhodobé neúspěchy týmu ve hře mohou být prvními prediktory bankrotů na tomto herním manažeru.
Dále budeme muset rozdělit finance týmu na dva základní druhy, a to na fixní a ty ostatní, kterými jsou příjmy z tržeb za vstupné, za prodej hráčů a zaměstnanců, případně jiné další tržby (za suvenýry, umístění a statistiky hráčů). Tyto budeme muset vyčlenit především na nákup hráčů a také na nutné poplatky s ohledem na připravovaný nechráněný trh (abychom své hráče v týmu udrželi). Mezi juniory ze SA a potřebami týmů, které už nyní mají hráče kolem CZ500+ vznikne v budoucnosti disproporce. Junioři nebudou moci být nasazeni do týmů, mezi hráče např. CZ700+ (protože by tým významně oslabili), takže nezbude nic jiného, než nakupovat hráče na trhu. A právě pro tyto očekávané nákupy bude sloužit, jako zdroj krytí právě vše, co není fixním příjmem. Z fixních příjmů budeme muset financovat právě především fixní výdaje (platy a denní poplatky za zázemí a stadion).
Emzet:
Máš aj nejaké dôkazy, že k takémuto vyrovnaniu nákladov a fixných príjmov dôjde? Zatiaľ sa nám sponzorský príspevok každým rokom dostatočne zvyšoval, aby sme mohli v kľude budovať...
Robin Archer:
Samozřejmě, že mám důkazy. Je všeobecně známým faktem, že na hokeji PPM je stropem příjmů 60M týdně. Tento příjem by znamenal mít k dispozici přibližně miliardu od GS a za TV práva. Ovšem předpokládal by současně TK ve výši blízké jeho stropu, tedy hodnotě 600 bodů. Jen málokdo si umí představit, jak složité jednou bude (ve 3. fázi hokeje) pro špičkové týmy zajistit v sezóně 180 bodů do TK, protože právě tolik jich bude třeba zajistit po odečtu, při přechodu do další sezóny (-30%).
Drtivá většina týmů zde bude mít velké starosti udržet dlouhodobě TK na cca 400 bodech, dokonce i TK na 500 bodech bude už pro elitní týmy jednotlivých národních lig. Takže TK kolem 400 bodů zajistí týmu od sponzorů cca 200-250M za sezónu a když si spočítáte, jak velké zázemí si budete moci za tyto prostředky v sezóně dovolit (včetně zaměstnanců), vyjde Vám, že to ani zdaleka nebudou samé 15. lvl, dokonce to nebudou ani samé 14. lvl. Pravdou je, že optimální zázemí je pro většinu z nás kolem 13. lvl a výjimečně též 14. lvl, a to pouze u zázemí, jako je TP, RP a SA (nebo PEO).
Malinko jinak je to se stadionem. Investice do stadionu se totiž vrátí v čase tak rychle, jak se bude týmu dobře dařit výsledkově, takže tato investice je jednou z výhledově nejefektivnějších, protože se vrátí vynaložené prostředky vždycky, třeba i pomaleji, ale vrátí. Přesto je možno říci, že denní náklady na kterýkoli typ multifunkčních tribun jsou už tak vysoké, že pomohou velmi výrazně srovnat fixní příjmy s fixními výdaji.
A ještě zde máme platy hráčů, právě v příštích dvou sezónách porostou nejrychleji a budou již zcela zřetelně jednou z podstatných výdajových položek. Nic to ovšem nebude proti růstu platů zaměstnanců, zde to díky exponenciální funkci při jejich výpočtu bude doslova šokový růst a budeme muset být velmi obezřetní, abychom tento nárůst platů zaměstnanců ustáli alespoň se dvěma zaměstnanci na každém zázemí.
Mám spočteny jak optimalizace zázemí (se zaměstnanci) pro svůj tým, tak i další možné investice do stadionu. V 6. sezóně však bude třeba posílit tým mladými, perspektivními a kvalitními hráči a implementovat je do základní sestavy. A proč právě v 6. sezóně? Především proto, že doplnění týmu hráčů už bude po přechodu do 2. fáze hokeje objektivně hodně složité, především s ohledem na obecný nedostatek prostředků. Domnívám se, že v souvislosti s přechodem do 2. fáze hokeje budou mírně ceny hráčů na trhu stagnovat, což v důsledku dále sníží možnosti zajistit svůj tým finančně z prodeje hráčů.
Vznikne zde zajímavý paradox, kdy týmy budou dostávat největší možné prostředky za celou dobu od restartu hry, přičemž budou mít k dispozici zdaleka nejméně volných zdrojů. A bude třeba oprvadu velmi dobře promyslet, kam tyto prostředky investovat, přičemž si o investice bude říkat stále úplně každá složka ekonomiky hry (zázemí i stadion, tým hráčů i zaměstnanci). Bude jen na nás, jak toto období zvládneme v jeho první fázi. Je třeba se ale připravit na skutečnost, že budeme už napořád žít pod tlakem nedostatku financí a našim úkolem bude i nadále především rozvoj týmu.
Jenom ti z nás, kteří i ve složité situaci relativního nedostatku prostředků nadále zajistí rozvoj svého týmu budou moci po přechodu do 3. fáze hokeje PPM pomýšlet na nejvyšší příčky v nejvyšších ligách svých zemí. Tentokrát už bude jejich výkonnost opřena o silnou ekonomiku týmu a začnou vznikat první Velkokluby na hokeji PPM (TK dlouhodobě nad 550 bodů, obraty přes 1 miliardu za sezónu, včetně příjmů z obchodu s hráči). Takových titánů zde budou na celém hokeji PPM přes sto týmů a pokud se ptáte, co to bude znamenat pro jejich manažery, pak odpověď zní, v podstatě práci na plný úvazek.
Emzet:
Pre tých, ktorí radi pochybujú (vrátane mňa), som zostavil sumár fixných výdajov priemerného mužstva zo 7. sezóny:
http://img515.imageshack.us/img515/144/fixnvdavky.jpg
250M za sezónu nie je problém dosiahnuť
Emzet:
Ak teda fixné príjmi nebudeme môcť použiť na svoj ďalší rozvoj (pretože ich budeme potrebovať na udržanie si toho, čo máme), bude to tu raj pre kšeftárov?
Robin Archer:
Ráj pro kšeftaře zde nebyl a nebude nikdy. Omezení obchodování je v součastnosti prakticky dokonalé, velmi progresívně roste procentní zatížení obchodů s jejich počtem, takže s rostoucími kvalitami a CZ mladých hráčů rostou do závratných výši jejich ceny na trhu. Avšak díky procentům srážek z každého obchodu též rostou absolutní hodnoty těchto srážek pro tým, tím klesají zisky a roste riziko špatného obchodu. Dále se s růstem platů už časem nebude oplácet mít více než 40 hráčů, protože by to velmi významně zatěžovalo ekonomiku týmu. Bude to právě 2. fáze hokeje, co nám dá ekonomickou direktivu k malým týmům hráčů, plným kvality a potenciálu, výkonnosti a síly. Optimum bude kolem 30 hráčů.
Na druhé straně však tržby za prodej hráčů budou jednou z nejvýznamnějších položek, takže i ti z nás, co v 1. fázi hokeje s hráči neobchodovali budou nuceni s tím začít. Bez pravidelného obchodování nebude možné zachovat stabilitu síly týmu, případně její růst, který bude ovšem nezbytný pro zachování ligové příslušnosti a tím i prostředků (od GS aza TV práva), které limitují naši týmovou infrastrukturu (zázemí se zaměstnanci a stadion), které zase mají podíl na průběžném zvyšování síly týmu (trénink, noví junioři, zaměstnanci atd.). V tomto mechanismu máme pouze tři možnosti. Být stále výkonnější a tím i silnější a tedy i úspěšnější, nebo stagnovat a nebo svoji pozici oslabovat, což ovšem ponese vždy negativní dopady na ekonomiku týmu.
Ve 2. fázi hokeje začne platit, že nejdůležitějším zdrojem financování týmu bude především jeho výsledková výkonnost. Čím bude výkonnost týmu vyšší, tím bude též ekonomika týmu silnější, přičemž její růst zajistí zpětně další růst síly týmu. Platí to ovšem i naopak. A s ohledem na skutečnost, že až 8 týmů v sezóně ze 20, může z ligy sestoupit, přičemž 4 musí. Jinými slovy v každé sezóně bude v potížích v každé lize právě nejméně pětina (nejvýše 2/5) jejich příslušníků. Prakticky je tedy možno říci, že 2/5 týmů budou svoji pozici posilovat, cca 1/5 bude stagnovat a až 2/5 týmů se dostanou v sezóně do potíží, což dá však šanci týmům z nižších lig, pokud budou jak silou svých týmů, tak též svojí infrastrukturou na postup připraveny...
Domnívám se, že kšeftaři nikdy nezmizí, stále jich zde bude hodně, ale pokud se jim podaří obohatit se obchodem s hráči, pak to bude jenom díky jejich opravdu špičkové schopnosti to dokázat, navzdory nastavení trhu a navzdory rizikům, která ve 2. fázi bude kšeftování ohrožovat. Klidně se ale může stát, že několik špatných obchodů tým nenávratně pošle do sestupné spirály finančních potíží, končící až bankrotem týmu.
Emzet:
Ak bude všeobecne málo voľných peňazí, nezníži to rapídne ceny na trhu?
Robin Archer:
Říkáme tomu v české komunitě Dojmy. Je to též velmi důležité "futuristické" téma CZE komunity. Jsem tam denně a denně tam odpovídám na otázky, které se podle mě už začínají blížit takovým, jako zda existují ve Vesmíru jiné civilizace, nám podobné...? Na Dojmech právě řešíme podbný zadání, jak jen umíme. Naposled jsem tam věnovali velmi podrobně náhodnému faktoru hry, Zdravotnímu středisku a naposled podrobně funkcím Střediska údržby. Ceny trhu byly vždy řešena jen okrajově, ale byly...
Ceny na trhu budou vždy odovídat poptávce a nabídce. Platí, že může existovat manažer, který má aktuálně ohromnou sumu a "zamiluje se" do konkrétního hráče, za něhož je ochoten obětovat i sám sebe. Přeháním, vím.
Obecně je možno tvrdit a stojím si za tím, že ve 2. fázi hokeje se ceny hráčů objektivně ustálí (zastagnují) a s příchodem Nechráněného trhu budou dále nejen stagnovat, nýbrž též významně klesat. Jednotliví hráči budou i nadále podléhat subjektivnímu zájmu více, než objektivnímu, takže budou i nadále existovat jednotlivé superprodeje a "super propadáky" při prodejích, obecně však už od 6. sezóny pocítíme mírnou stagneci cen hráčů a stále více patrný nedostatek volných prostředků, který se zde musí odrazit.
Moje odpověď na otázku je tato. Rapidně ceny nepoklesnou, velmi významně se však dlouhodobě ustálí a standartizují za různě kvalitní a potenciální hráče. Poklesnou velmi výrazně ceny hráčů méně kvalitních, kteří navíc nebudou mít významné parametry v oblasti CZ. Na jedné straně porostou ceny jednotlivých TOP hráčů, na druhé straně poklesnou významně ceny kvanta hráčů průměrných a tento trend už zůstane neměnným...
Emzet:
Predpovedáš dosť reálnu možnosť bankrotu tímov. Ak sa mužstvo kvôli menej vydarenej sezóne dostane do finančných problémov, nestačí mu predať zopár hráčov, zamestnancov, alebo zbúrať dáky level zázemia? Znížil by si tak náklady a zároveň sa dostal k peniazom...
Robin Archer:
Tak tedy, prodat opravdu dobré hráče by finančně jistě pomohlo. Jenže výkonnostně by to znamenalo totéž, co výkonnostní sebevraždu, pokud ovšem není manažer totálním štístkař, který nakonec prodej opor nějak přežije. Ale pozor, i paní Štěstěna má své hranice podpory, pak už předává většinou svoji moc sestře, paní Smolaně...
Věř mi, zde to bude naprosto svázáno, úspěch, finance, úspěch. Neúspěch stagnace, další neúspěch, finanční potíže, další neúspěch, problémy, včatně fatálních finančních. Na štěstí bych tam, kde mluvíme o mechanismech hry, moc nespoléhal, opravdu. Jsem realista...
A nyní se zeptejme, jak pomůže bourání zázemí nebo stadionu? Moje studie funkcí Střediska údržby prokázaly, že je možno velmi významně šetřit na denních nákladech na zázemí a stadionu (od 8. lvl tohoto střediska, pokud máme několik jiných na 12. lvl +). Dále platí zcela nezpochybnitelně, že bez ekonomické platformy (zázemí a stadion) tým němá skoro žádnou šanci udržet výsadní postavení ve vyšších ligách a ani tam postoupit a udržet se. Ekonomická základna týmu bude tím vorem (stéblem trávy , na němž se budeme snažit všichni do jednoho udržet svoje postavení. Pravděpodobnost toho, že se nám to podaří dlouhodobě, je pouze závislá na našem zázemí a stadionu. A taky trošce štěstí...
Snížit náklady týmu je jednou z cest, jak si zde na hokeji PPM zachránit ve 2. fázi "holou kůži" v případě dlouhodobých neúspěchů, není to ale v žádném případě cesta ke "stažení kůže" z jiných, tomu jistě musí rozumět kdokoli, byť jen selským rozumem. I nadále nám půjde o to být úspěšnými, jako všem kolem nás. Jenže musíme mít oproti ostatním taky něco v rukou. Přeci se nevzdáme poslední zbraně, kterou máme, tedy našeho zázemí a stadionu? Ba ne, tudy cesta směrem vzhůru nevede, ještě tak jsou to "zadní vrátka" pro uchování holého bytí, to připouštím...
Bankrot na PPM je funkcí.
Tak jako je funkcí síla týmu, síla ekonomicko-technického zázemí týmu. Nebo též taktická síla manažera. Štěstí, samozřejmě. Bez funcí by tato hra neměla opodstatnění, jen ať lidé vědí, že zde hraní má i svá bytostná rizika, jinak ji nebudou brát vážně. A pouze ten, kdo bude brát všechny funkce této hry opravdu vážně, má právo a nárok v případě, že jejich úskalími propluje "bez díry v své lodi", též na úspěch v podobě trofejí a optimismu ve výhledu do budoucna. A onen optimismus je tím, o co zde budeme svádět denně bitvy ještě dlouho, předlouho.
Já vím, je možné též bránit i poslední výspy před Bankrotem, ale tohle je opravdu více deprimující, než uspokojující. Dlouhodobě neúspěšní zde prostě budou končit z ekonomických důvodů (svého týmu), tohle ustát se nepodaří ani nadprůměrně silným osobnostem...
Emzet:
Spomenul si NT (nechránený trh). To bude zrejme ďalšia položka, urýchľujúca druhú fázu hry. Vieme len veľmi málo o princípe, na ktorých bude fungovať. Oplatí sa už teraz šetriť na výdavky, ktoré určite prídu? Alebo inak: ako sa pripraviť na druhú fázu, investovať do zázemia, alebo do hráčov prípadne šetriť (napr. na NT)?
Robin Archer:
Ba ne, nechráněný trh (NT) s mezifázovým posunem skoro vůbec nesouvisí, NT bude parádní podpásovka všem silným a bohatým týmům. Jeho funkce se podobá zbojníkovi, který bohatým bere a chudým skoro nic nedá, případně sebere i jim. Posuď sám. V konkrétním věku, tedy ve 25 letech půjde na nechráněný trh každý hráč s tím, že nabídky mu posílají přednostně manažeři jiných týmů, než je jeho mateřský a ten, kdo dá nabídku nejvyšší, bude mít šanci hráče získat. To vše pokud mateřský klub na tohoto hráče nedá stejnou nabídku, případně mírně nižší, která ale odpovídá hráčově loajalitě, kterou mateřský klub hráče musel v čase zaplatit na zvláštní prémii, za níž si loajalitu koupil. Prakticky bude nezbytné si hráče koupit znovu, a to i v případě, že to je náš vlastní odchovanec...
Kromě nechráněného trhu budou mít silné týmy též problém s juniory, které nebude možné použít po jejich příchodu ze SA, takže vznikne situace, kterou je možné řešit pouze nákupy na běžném trhu. A v této chvíli jsme zpět u mezifázového posunu ve hře, který je výhradně ekonomicko-finančním fenoménem. Budeme muset všichni řešit své potíže s hráči přes trhy a otočit tam velké množství peněz, což mezifázový posun bude dynamizovat. Právě velké obraty na trzích budou katalyzátorem tohoto procesu, neboť postupně vysají i poslední volné prostředky z klubů. Prakticky to bude trh, který nás rozdělí do kategorií podle výkonosti, a to především s výhledem do budoucna. Týmy, které budou mít vybudované své zázemí a stadiony na vysoké úrovni, prostě budou růst přirozeně rychleji a budou moci dále posilovat přes trhy, současně však budou velmi zranitelné s ohledem na NT a prakticky nepoužitelné vlastní juniory, které dostanou ze SA.
Bude to chtít dokonalého manažera, aby dokázal tým udežet na vzestupné výkonnostní úrovni a celé to zde zajistil též finančně. Proto navrhuji všem rozdělit finance na fixní a ostatní a na hráčské investice použít prostě vše ostatní. I tak to ale vůbec nemusí stačit, například pro udržení vysoké ligy, atd.
Od 2. fáze hokeje budeme využívat trhy skoro všichni a obraty na nich budou ohromné, ceny hráčů budou velmi proměnlivé, takže už ani kšeftování nebude moc bezpečné. Od 2. fáze hokeje už nebude bezpečné vůbec nic, přestože v oběhu budou ohromné prostředky, nebude jednoduché zajistit kontinuitu výkonosti a ekonomické stability týmu vůbec snadno.
Domnívám se, že se nyní neoplatí šetřit, podle mě bude velmi důležité, jaké zázemí a stadion dobudujeme do situace, kdy už nebude investování bezpečným. Budeme pak muset vystačit s tím co máme a přesto ještě akumulovat co nejvíce peněz, nejlépe v dobrých mladých hráčích, případně i ve volných finančních prostředcích. Dále není rozumné nyní peníze šetřit ani z toho důvodu, že máme jednu z posledních šancí na významné omlazení týmu potenciálními a kvalitními hráči, kteří nám vydrží co nejdéle v počátečním období 2. fáze hokeje. Doporučuji investovat každopádně též do hráčů, než nechat volně peníze ležet ladem.
Náš vstup do 2. fáze hokeje bude ideální tehdy, pokud se nám podaří dobudovat klíčová zázemí (TP, PEO) podle našich možností a ligy kterou hrajeme na 12.lvl (V. a VI. ligy), 13. lvl (IV a III. ligy) a 14. lvl (II a I. ligy), zázemí druhého sledu (RP, SA) o level níže a ostatní zázemí podle možností o dva levely níže, než klíčová. Kromě toho musí náš základ týmu (1 gólman, 9 útočníků a 6 obránců) vydržet nejméně tři sezóny bez nutnosti významných zásahů do týmu. Předpokládám, že drobné zásahy dělat budeme všichni, přesto si myslím, že se soupisky týmy v prvním období 2. fáze hokeje spíše uzavřou na zmíněné kostře týmu a zůstanou docela dlouho bez významných změn. Jak už jsem zmínil, financovat klub jinak, než výkonností týmu už nebude prakticky možné, proto považuji za nejvýznamnější zázemí TP (růst atributů hráčů v tréninku) a PEO (klíčové prostředky pro zajištění fixních příjmů, coby zdrojů krytí fixních výdajů).
Emzet:
Tretia fáza je zrejme ešte v neprebádanej budúcnosti, napriek tomu by som o nej rád počul nejaké predpovede. Aká bude? A prečo bude taká?
Robin Archer:
Třetí fáze hokeje bude taktéž nezbytná, v ní se najednou objeví týmy, které se stanou špičkou celé pyramidy naší výkonnosti zde, a to podle mě velmi přirozeně a už nyní je možné je v hrubých obrysech též vidět. Aktuálně první týmy ve světě PPM překračují hranici 500 bodů TK, takže můj odhad, že kolem 10. - 12. sezóny zde mohou být skutečné velkokluby nebyl asi úplně nepřesný.
U velkoklubů bude ale potřeba důležitý faktor a tím bude dlouhodobá, nejlépe trvalá, schopnost zajistit v sezóně nad 550 bodů TK. Tohle nebude vůbec jednoduché a ponese to velká rizika, jak s ohledem na výkonnost, tak i s ohledem na ekonomiku, která bude už muset být u velkoklubu nastartována na cca miliardové sezónní obraty. I v tomto případě platí, že manažeři budou muset zajistit příjmy kromě GS a za TV práva (případně skyboxy) též přes trhy a mít nemalé příjmy z ostatních tržeb (vstupné, prémie za umístění a statistiky atd.).
Velkoklub se bude chovat spíše jako firma, kde není přípustná dlouhodobá ztráta, zato celá ekonomika bude stát na síle a výkonnosti týmu hráčů (tedy malinko též na náhodě), opírajících se o dokonalé optimální zázemí, které jsem zmínil výše.
Jen tak mimochodem, dobudovat zcela (na 15. lvl) všechna zázemí a mít na nich též zaměstnance nebude možné z ekonomických důvodů ani teoreticky, proto Vám už nyní radím, velmi dobře si rozmyslete, která zázemí a na jaké úrovni chcete mít. Tohle měnit nebude později prakticky možné. Nevylučuji, že někdo bude mít jinou strategii (než třeba já) a postaví si na 15. lvl například SA a bude na ní mít dva dokonalé ředitele, v tom případě však bude nucen zcela zákonitě omezit level jiného zázemí, což může mít na tým z dlouhodobého hlediska negativní vliv, pokud by např. ani na 15. lvl SA nechodili dokonalí Junioři velmi často.
Optimalizované zázemí pro 2. fázi hokeje se rozšíří ve 3. fázi jen tehdy, pokud tým dokáže díky svojí výkonnosti a schopnostem manažera na trzích, zajistit dostatek prostředků pro případné další investice, což nebude vůbec jednoduché. Proto ten můj akcent na vstup do 2. fáze, patrně proto i tento článek...
Ve 3. fázi hokeje budou kromě velkoklubů též další silné kluby, které budou podhoubím gigantům a budou čekat na svoji příležitost, případně na vlastní progres výkonnosti v čase, který je mezi velkokluby zařadí, pokud i jejich zázemí a stadion na to budou připraveny. A takto to bude poskládáno od nejvyšších a nejvýkonnějších týmů až po nováčky v VI. ligách. A díky dokonalé otevřenosti lig se to bude mísit zcela přirozeně a neustále.
Ve 3. fázi hokeje bude velmi omezený počet velkoklubů, podle mě řádově jen několik set, protože vše bude záležet na množství peněz v oběhu a obábám se, že na více než jen kolem 150-250 velkoklubů nebudou ve hře prostředky nikdy. Tuto svoji tezi opírám o skutečnost, že kromě nárůstu přitěkajících peněz do hry (hlavně GS, TV práva), dojde též k dynamizaci odtoků peněz ze hry, a to díky denním nákladům na zázemí a stadiony a především pak na platy zaměstnanců i hráčů. Pokud bude mít jednou velkoklub obrat kolem 1 miliardy za sezónu, pak přibližně polovina těchto prostředků ze hry zase odteče a ta druhá polovina se obrátí na trzích hráčů a taky zaměstnanců. Jenom tak bude možné ufinancovat velkoklub dlouhodobě, tedy pokud se zachovají parity příjmů a výdajů v řádech, jež jsem právě uvedl, tedy pokud ve hře tyto prostředky budou volně v oběhu. Pokud jich bude více bude též více velkoklubů, pokud ale méně, velkoklubů bude méně.
Tato hra se velmi brzy změní s ohledem na množství peněz, které v ní bude obíhat. Mezi stávající 1. fází a přicházející 2. fází budou změny, které pro nás vyplynou velmi citelné a dotknou se všech. Příchod 3. fáze vezme drtivá většina z nás pouze na vědomí, přiliš velký vliv to už na většinu z nás mít nebude, zde participuji především s ohledem na fáze kapitalismu, kdy globální ekonomika a finance už jen málo zajímají konkrétního člověka z konkrétní stabilní země tohoto světa. Druhou fází se pro nás vše změní, a to od základu, kromě soupeřů budeme bojovat též s ekonomikou a neustálým nedostatkem finančních prostředků, což se už později nikdy nezmění.
Proto se všichni připravte na náraz a doufám, že jste připoutaní, náraz bude citelný a pak už to nikdy nepřestane házet...
Emzet:
Netradične, na záver by som ťa poprosil aby si sa čitaťeľom trocha predstavil.
(nič čo by si nechcel prezradiť, nechám na teba
Robin Archer:
Tak tedy první otázka skutečně na tělo...
Nemám žádná tajemství, nejsem tak důležitý ani nedůležitý, abych se musel schovávat. Jmenuji se Roman, je mi 46 let a žiji se svojí rodinou ve svém rodném městě Hodoníně (jehož znak je součástí mého loga a jehož tradice sahá až ke královně Konstancii, která udělila městu jeho statut už v roce 1228), které najdete přímo na hranici se Slovenskou republikou, též poblíž hranic s Rakouskem. Jsem ženatý (už 25 let, tedy stříbrně ženatý , mám tři děti, dvě dospělé dcery a pubertálního syna. Jsem promovaný ekonom (dipl. Ing.), obor finance (ach, jaké překvapení , aktuálně finanční manažer jedné středně velké akciové společnosti.
Už od roku 2005 se znám dobře a osobně se zakladateli a tvůrci PPM, tehdy ještě působili na jiném on-line manažeru. Nějakou dobu jsem působil též v českém týmu národní podpory, zde na PPM a od spuštění Bety hokeje se specializuji na "Dojmy a pojmy" k této hře. Přiznávám se, že dojmy mi jdou lépe, ale nemíním se přiznat, že by se dojmy s pojmy nějak významně rozcházely. Snažím se předpovídat, nikoli však věštit, snažím se dokonale vědět, nikoli tušit, hraji si zde, jako malý kluk a umím zrovna tak dobře vítězit, jako prohrávat. Mám zde ohromné množství skvělých přátel, s nimiž udržuji kontakt, včetně osobního.
Se svým kamarádem organizuji první Kreditní turnaj PPM, Sranda cup, podílím se na organizaci tradičních srazů PPM v Brně (už jich bylo 5) a účastním se též srazů na jiných místech (Bratislava, sraz našeho Sranda cupu ve vinném sklepě v Mikulově, chystám se co nejdříve též do Prahy).
PPM je filozofií, je to jedna z alternativ jiným sociálním sítím, která lidi spojuje a dává jim poznat též zážitky ze hry, srovnání jejich schopností se schopnostmi jiných lidí a nabízí nám všem možnost seznámení se s lidmi ze všech koutů vlastní země, ale i celého zbytku světa.
Musím zde též poděkovat tvůrcům tohoto parádního serveru za to, co pro nás dělají a jak dobře to dělají a popřát jim pevné zdraví a hodně dalších úspěchů v jejich práci, která je naší parádní zábavou, a to jak na stávajících hrách, tak i na těch, které teprve přijdou.
Na jednej mojej obľúbenej diskusii si viackrát písal, že druhá fáza hokeja je už takmer predo dvermi. Čo vlastne bude tou druhou fázou? V čom sa bude líšiť od terajšej?
Robin Archer:
Tak jako kapitalismus projde svými třemi fázemi, tak i tato hra, která je na funkcích kapitálu postavena a bude je mít nejméně tři. V kapitalismu jde o volnou soutěž, vytvoření národní finančně-kapitálové oligarchie a třetí fází je nadnárodní (globální) kapitál. První fází hokeje PPM tedy je volná soutěž, kdy máme všichni do jednoho dostatek prostředků na budování infrastruktury svých týmů (zázemí, stadion) a na nákup hráčů nebo zaměstnanců. Tato první fáze bude končit ve chvíli, kdy se nám všem srovnají fixní příjmy (od GS a za TV práva, případně Skyboxy) s fixními výdaji (denními nutnými odvody za platy hráčů a zaměstnanců, a dále denní náklady na provoz stadionu a jeho zázemí). Dojde tedy už v průběhu příští sezóny k onomu mezifázovému posunu ve hře, kdy už týmy nebudou mít dostatečné množství finančních prostředků pro další významnější investice do stadionu a zázemí, nebo budou tyto investice už daleko riskantnějšími, než doposud.
K prvnímu mezifázovému posunu dojde od nejnižších lig směrem k nejvyšším a I. a II. ligy tento posun zastihne patrně až v 7. sezóně. Od této chvíle už budeme muset všichni, kteří hrajeme hokej na PPM bedlivě sledovat vývoj našich financí a velmi podobně se naučit plánovat výdaje nejméně na jednu celou sezónu předem. Špatné hospodaření, případně dlouhodobé neúspěchy týmu ve hře mohou být prvními prediktory bankrotů na tomto herním manažeru.
Dále budeme muset rozdělit finance týmu na dva základní druhy, a to na fixní a ty ostatní, kterými jsou příjmy z tržeb za vstupné, za prodej hráčů a zaměstnanců, případně jiné další tržby (za suvenýry, umístění a statistiky hráčů). Tyto budeme muset vyčlenit především na nákup hráčů a také na nutné poplatky s ohledem na připravovaný nechráněný trh (abychom své hráče v týmu udrželi). Mezi juniory ze SA a potřebami týmů, které už nyní mají hráče kolem CZ500+ vznikne v budoucnosti disproporce. Junioři nebudou moci být nasazeni do týmů, mezi hráče např. CZ700+ (protože by tým významně oslabili), takže nezbude nic jiného, než nakupovat hráče na trhu. A právě pro tyto očekávané nákupy bude sloužit, jako zdroj krytí právě vše, co není fixním příjmem. Z fixních příjmů budeme muset financovat právě především fixní výdaje (platy a denní poplatky za zázemí a stadion).
Emzet:
Máš aj nejaké dôkazy, že k takémuto vyrovnaniu nákladov a fixných príjmov dôjde? Zatiaľ sa nám sponzorský príspevok každým rokom dostatočne zvyšoval, aby sme mohli v kľude budovať...
Robin Archer:
Samozřejmě, že mám důkazy. Je všeobecně známým faktem, že na hokeji PPM je stropem příjmů 60M týdně. Tento příjem by znamenal mít k dispozici přibližně miliardu od GS a za TV práva. Ovšem předpokládal by současně TK ve výši blízké jeho stropu, tedy hodnotě 600 bodů. Jen málokdo si umí představit, jak složité jednou bude (ve 3. fázi hokeje) pro špičkové týmy zajistit v sezóně 180 bodů do TK, protože právě tolik jich bude třeba zajistit po odečtu, při přechodu do další sezóny (-30%).
Drtivá většina týmů zde bude mít velké starosti udržet dlouhodobě TK na cca 400 bodech, dokonce i TK na 500 bodech bude už pro elitní týmy jednotlivých národních lig. Takže TK kolem 400 bodů zajistí týmu od sponzorů cca 200-250M za sezónu a když si spočítáte, jak velké zázemí si budete moci za tyto prostředky v sezóně dovolit (včetně zaměstnanců), vyjde Vám, že to ani zdaleka nebudou samé 15. lvl, dokonce to nebudou ani samé 14. lvl. Pravdou je, že optimální zázemí je pro většinu z nás kolem 13. lvl a výjimečně též 14. lvl, a to pouze u zázemí, jako je TP, RP a SA (nebo PEO).
Malinko jinak je to se stadionem. Investice do stadionu se totiž vrátí v čase tak rychle, jak se bude týmu dobře dařit výsledkově, takže tato investice je jednou z výhledově nejefektivnějších, protože se vrátí vynaložené prostředky vždycky, třeba i pomaleji, ale vrátí. Přesto je možno říci, že denní náklady na kterýkoli typ multifunkčních tribun jsou už tak vysoké, že pomohou velmi výrazně srovnat fixní příjmy s fixními výdaji.
A ještě zde máme platy hráčů, právě v příštích dvou sezónách porostou nejrychleji a budou již zcela zřetelně jednou z podstatných výdajových položek. Nic to ovšem nebude proti růstu platů zaměstnanců, zde to díky exponenciální funkci při jejich výpočtu bude doslova šokový růst a budeme muset být velmi obezřetní, abychom tento nárůst platů zaměstnanců ustáli alespoň se dvěma zaměstnanci na každém zázemí.
Mám spočteny jak optimalizace zázemí (se zaměstnanci) pro svůj tým, tak i další možné investice do stadionu. V 6. sezóně však bude třeba posílit tým mladými, perspektivními a kvalitními hráči a implementovat je do základní sestavy. A proč právě v 6. sezóně? Především proto, že doplnění týmu hráčů už bude po přechodu do 2. fáze hokeje objektivně hodně složité, především s ohledem na obecný nedostatek prostředků. Domnívám se, že v souvislosti s přechodem do 2. fáze hokeje budou mírně ceny hráčů na trhu stagnovat, což v důsledku dále sníží možnosti zajistit svůj tým finančně z prodeje hráčů.
Vznikne zde zajímavý paradox, kdy týmy budou dostávat největší možné prostředky za celou dobu od restartu hry, přičemž budou mít k dispozici zdaleka nejméně volných zdrojů. A bude třeba oprvadu velmi dobře promyslet, kam tyto prostředky investovat, přičemž si o investice bude říkat stále úplně každá složka ekonomiky hry (zázemí i stadion, tým hráčů i zaměstnanci). Bude jen na nás, jak toto období zvládneme v jeho první fázi. Je třeba se ale připravit na skutečnost, že budeme už napořád žít pod tlakem nedostatku financí a našim úkolem bude i nadále především rozvoj týmu.
Jenom ti z nás, kteří i ve složité situaci relativního nedostatku prostředků nadále zajistí rozvoj svého týmu budou moci po přechodu do 3. fáze hokeje PPM pomýšlet na nejvyšší příčky v nejvyšších ligách svých zemí. Tentokrát už bude jejich výkonnost opřena o silnou ekonomiku týmu a začnou vznikat první Velkokluby na hokeji PPM (TK dlouhodobě nad 550 bodů, obraty přes 1 miliardu za sezónu, včetně příjmů z obchodu s hráči). Takových titánů zde budou na celém hokeji PPM přes sto týmů a pokud se ptáte, co to bude znamenat pro jejich manažery, pak odpověď zní, v podstatě práci na plný úvazek.
Emzet:
Pre tých, ktorí radi pochybujú (vrátane mňa), som zostavil sumár fixných výdajov priemerného mužstva zo 7. sezóny:
http://img515.imageshack.us/img515/144/fixnvdavky.jpg
250M za sezónu nie je problém dosiahnuť
Emzet:
Ak teda fixné príjmi nebudeme môcť použiť na svoj ďalší rozvoj (pretože ich budeme potrebovať na udržanie si toho, čo máme), bude to tu raj pre kšeftárov?
Robin Archer:
Ráj pro kšeftaře zde nebyl a nebude nikdy. Omezení obchodování je v součastnosti prakticky dokonalé, velmi progresívně roste procentní zatížení obchodů s jejich počtem, takže s rostoucími kvalitami a CZ mladých hráčů rostou do závratných výši jejich ceny na trhu. Avšak díky procentům srážek z každého obchodu též rostou absolutní hodnoty těchto srážek pro tým, tím klesají zisky a roste riziko špatného obchodu. Dále se s růstem platů už časem nebude oplácet mít více než 40 hráčů, protože by to velmi významně zatěžovalo ekonomiku týmu. Bude to právě 2. fáze hokeje, co nám dá ekonomickou direktivu k malým týmům hráčů, plným kvality a potenciálu, výkonnosti a síly. Optimum bude kolem 30 hráčů.
Na druhé straně však tržby za prodej hráčů budou jednou z nejvýznamnějších položek, takže i ti z nás, co v 1. fázi hokeje s hráči neobchodovali budou nuceni s tím začít. Bez pravidelného obchodování nebude možné zachovat stabilitu síly týmu, případně její růst, který bude ovšem nezbytný pro zachování ligové příslušnosti a tím i prostředků (od GS aza TV práva), které limitují naši týmovou infrastrukturu (zázemí se zaměstnanci a stadion), které zase mají podíl na průběžném zvyšování síly týmu (trénink, noví junioři, zaměstnanci atd.). V tomto mechanismu máme pouze tři možnosti. Být stále výkonnější a tím i silnější a tedy i úspěšnější, nebo stagnovat a nebo svoji pozici oslabovat, což ovšem ponese vždy negativní dopady na ekonomiku týmu.
Ve 2. fázi hokeje začne platit, že nejdůležitějším zdrojem financování týmu bude především jeho výsledková výkonnost. Čím bude výkonnost týmu vyšší, tím bude též ekonomika týmu silnější, přičemž její růst zajistí zpětně další růst síly týmu. Platí to ovšem i naopak. A s ohledem na skutečnost, že až 8 týmů v sezóně ze 20, může z ligy sestoupit, přičemž 4 musí. Jinými slovy v každé sezóně bude v potížích v každé lize právě nejméně pětina (nejvýše 2/5) jejich příslušníků. Prakticky je tedy možno říci, že 2/5 týmů budou svoji pozici posilovat, cca 1/5 bude stagnovat a až 2/5 týmů se dostanou v sezóně do potíží, což dá však šanci týmům z nižších lig, pokud budou jak silou svých týmů, tak též svojí infrastrukturou na postup připraveny...
Domnívám se, že kšeftaři nikdy nezmizí, stále jich zde bude hodně, ale pokud se jim podaří obohatit se obchodem s hráči, pak to bude jenom díky jejich opravdu špičkové schopnosti to dokázat, navzdory nastavení trhu a navzdory rizikům, která ve 2. fázi bude kšeftování ohrožovat. Klidně se ale může stát, že několik špatných obchodů tým nenávratně pošle do sestupné spirály finančních potíží, končící až bankrotem týmu.
Emzet:
Ak bude všeobecne málo voľných peňazí, nezníži to rapídne ceny na trhu?
Robin Archer:
Říkáme tomu v české komunitě Dojmy. Je to též velmi důležité "futuristické" téma CZE komunity. Jsem tam denně a denně tam odpovídám na otázky, které se podle mě už začínají blížit takovým, jako zda existují ve Vesmíru jiné civilizace, nám podobné...? Na Dojmech právě řešíme podbný zadání, jak jen umíme. Naposled jsem tam věnovali velmi podrobně náhodnému faktoru hry, Zdravotnímu středisku a naposled podrobně funkcím Střediska údržby. Ceny trhu byly vždy řešena jen okrajově, ale byly...
Ceny na trhu budou vždy odovídat poptávce a nabídce. Platí, že může existovat manažer, který má aktuálně ohromnou sumu a "zamiluje se" do konkrétního hráče, za něhož je ochoten obětovat i sám sebe. Přeháním, vím.
Obecně je možno tvrdit a stojím si za tím, že ve 2. fázi hokeje se ceny hráčů objektivně ustálí (zastagnují) a s příchodem Nechráněného trhu budou dále nejen stagnovat, nýbrž též významně klesat. Jednotliví hráči budou i nadále podléhat subjektivnímu zájmu více, než objektivnímu, takže budou i nadále existovat jednotlivé superprodeje a "super propadáky" při prodejích, obecně však už od 6. sezóny pocítíme mírnou stagneci cen hráčů a stále více patrný nedostatek volných prostředků, který se zde musí odrazit.
Moje odpověď na otázku je tato. Rapidně ceny nepoklesnou, velmi významně se však dlouhodobě ustálí a standartizují za různě kvalitní a potenciální hráče. Poklesnou velmi výrazně ceny hráčů méně kvalitních, kteří navíc nebudou mít významné parametry v oblasti CZ. Na jedné straně porostou ceny jednotlivých TOP hráčů, na druhé straně poklesnou významně ceny kvanta hráčů průměrných a tento trend už zůstane neměnným...
Emzet:
Predpovedáš dosť reálnu možnosť bankrotu tímov. Ak sa mužstvo kvôli menej vydarenej sezóne dostane do finančných problémov, nestačí mu predať zopár hráčov, zamestnancov, alebo zbúrať dáky level zázemia? Znížil by si tak náklady a zároveň sa dostal k peniazom...
Robin Archer:
Tak tedy, prodat opravdu dobré hráče by finančně jistě pomohlo. Jenže výkonnostně by to znamenalo totéž, co výkonnostní sebevraždu, pokud ovšem není manažer totálním štístkař, který nakonec prodej opor nějak přežije. Ale pozor, i paní Štěstěna má své hranice podpory, pak už předává většinou svoji moc sestře, paní Smolaně...
Věř mi, zde to bude naprosto svázáno, úspěch, finance, úspěch. Neúspěch stagnace, další neúspěch, finanční potíže, další neúspěch, problémy, včatně fatálních finančních. Na štěstí bych tam, kde mluvíme o mechanismech hry, moc nespoléhal, opravdu. Jsem realista...
A nyní se zeptejme, jak pomůže bourání zázemí nebo stadionu? Moje studie funkcí Střediska údržby prokázaly, že je možno velmi významně šetřit na denních nákladech na zázemí a stadionu (od 8. lvl tohoto střediska, pokud máme několik jiných na 12. lvl +). Dále platí zcela nezpochybnitelně, že bez ekonomické platformy (zázemí a stadion) tým němá skoro žádnou šanci udržet výsadní postavení ve vyšších ligách a ani tam postoupit a udržet se. Ekonomická základna týmu bude tím vorem (stéblem trávy , na němž se budeme snažit všichni do jednoho udržet svoje postavení. Pravděpodobnost toho, že se nám to podaří dlouhodobě, je pouze závislá na našem zázemí a stadionu. A taky trošce štěstí...
Snížit náklady týmu je jednou z cest, jak si zde na hokeji PPM zachránit ve 2. fázi "holou kůži" v případě dlouhodobých neúspěchů, není to ale v žádném případě cesta ke "stažení kůže" z jiných, tomu jistě musí rozumět kdokoli, byť jen selským rozumem. I nadále nám půjde o to být úspěšnými, jako všem kolem nás. Jenže musíme mít oproti ostatním taky něco v rukou. Přeci se nevzdáme poslední zbraně, kterou máme, tedy našeho zázemí a stadionu? Ba ne, tudy cesta směrem vzhůru nevede, ještě tak jsou to "zadní vrátka" pro uchování holého bytí, to připouštím...
Bankrot na PPM je funkcí.
Tak jako je funkcí síla týmu, síla ekonomicko-technického zázemí týmu. Nebo též taktická síla manažera. Štěstí, samozřejmě. Bez funcí by tato hra neměla opodstatnění, jen ať lidé vědí, že zde hraní má i svá bytostná rizika, jinak ji nebudou brát vážně. A pouze ten, kdo bude brát všechny funkce této hry opravdu vážně, má právo a nárok v případě, že jejich úskalími propluje "bez díry v své lodi", též na úspěch v podobě trofejí a optimismu ve výhledu do budoucna. A onen optimismus je tím, o co zde budeme svádět denně bitvy ještě dlouho, předlouho.
Já vím, je možné též bránit i poslední výspy před Bankrotem, ale tohle je opravdu více deprimující, než uspokojující. Dlouhodobě neúspěšní zde prostě budou končit z ekonomických důvodů (svého týmu), tohle ustát se nepodaří ani nadprůměrně silným osobnostem...
Emzet:
Spomenul si NT (nechránený trh). To bude zrejme ďalšia položka, urýchľujúca druhú fázu hry. Vieme len veľmi málo o princípe, na ktorých bude fungovať. Oplatí sa už teraz šetriť na výdavky, ktoré určite prídu? Alebo inak: ako sa pripraviť na druhú fázu, investovať do zázemia, alebo do hráčov prípadne šetriť (napr. na NT)?
Robin Archer:
Ba ne, nechráněný trh (NT) s mezifázovým posunem skoro vůbec nesouvisí, NT bude parádní podpásovka všem silným a bohatým týmům. Jeho funkce se podobá zbojníkovi, který bohatým bere a chudým skoro nic nedá, případně sebere i jim. Posuď sám. V konkrétním věku, tedy ve 25 letech půjde na nechráněný trh každý hráč s tím, že nabídky mu posílají přednostně manažeři jiných týmů, než je jeho mateřský a ten, kdo dá nabídku nejvyšší, bude mít šanci hráče získat. To vše pokud mateřský klub na tohoto hráče nedá stejnou nabídku, případně mírně nižší, která ale odpovídá hráčově loajalitě, kterou mateřský klub hráče musel v čase zaplatit na zvláštní prémii, za níž si loajalitu koupil. Prakticky bude nezbytné si hráče koupit znovu, a to i v případě, že to je náš vlastní odchovanec...
Kromě nechráněného trhu budou mít silné týmy též problém s juniory, které nebude možné použít po jejich příchodu ze SA, takže vznikne situace, kterou je možné řešit pouze nákupy na běžném trhu. A v této chvíli jsme zpět u mezifázového posunu ve hře, který je výhradně ekonomicko-finančním fenoménem. Budeme muset všichni řešit své potíže s hráči přes trhy a otočit tam velké množství peněz, což mezifázový posun bude dynamizovat. Právě velké obraty na trzích budou katalyzátorem tohoto procesu, neboť postupně vysají i poslední volné prostředky z klubů. Prakticky to bude trh, který nás rozdělí do kategorií podle výkonosti, a to především s výhledem do budoucna. Týmy, které budou mít vybudované své zázemí a stadiony na vysoké úrovni, prostě budou růst přirozeně rychleji a budou moci dále posilovat přes trhy, současně však budou velmi zranitelné s ohledem na NT a prakticky nepoužitelné vlastní juniory, které dostanou ze SA.
Bude to chtít dokonalého manažera, aby dokázal tým udežet na vzestupné výkonnostní úrovni a celé to zde zajistil též finančně. Proto navrhuji všem rozdělit finance na fixní a ostatní a na hráčské investice použít prostě vše ostatní. I tak to ale vůbec nemusí stačit, například pro udržení vysoké ligy, atd.
Od 2. fáze hokeje budeme využívat trhy skoro všichni a obraty na nich budou ohromné, ceny hráčů budou velmi proměnlivé, takže už ani kšeftování nebude moc bezpečné. Od 2. fáze hokeje už nebude bezpečné vůbec nic, přestože v oběhu budou ohromné prostředky, nebude jednoduché zajistit kontinuitu výkonosti a ekonomické stability týmu vůbec snadno.
Domnívám se, že se nyní neoplatí šetřit, podle mě bude velmi důležité, jaké zázemí a stadion dobudujeme do situace, kdy už nebude investování bezpečným. Budeme pak muset vystačit s tím co máme a přesto ještě akumulovat co nejvíce peněz, nejlépe v dobrých mladých hráčích, případně i ve volných finančních prostředcích. Dále není rozumné nyní peníze šetřit ani z toho důvodu, že máme jednu z posledních šancí na významné omlazení týmu potenciálními a kvalitními hráči, kteří nám vydrží co nejdéle v počátečním období 2. fáze hokeje. Doporučuji investovat každopádně též do hráčů, než nechat volně peníze ležet ladem.
Náš vstup do 2. fáze hokeje bude ideální tehdy, pokud se nám podaří dobudovat klíčová zázemí (TP, PEO) podle našich možností a ligy kterou hrajeme na 12.lvl (V. a VI. ligy), 13. lvl (IV a III. ligy) a 14. lvl (II a I. ligy), zázemí druhého sledu (RP, SA) o level níže a ostatní zázemí podle možností o dva levely níže, než klíčová. Kromě toho musí náš základ týmu (1 gólman, 9 útočníků a 6 obránců) vydržet nejméně tři sezóny bez nutnosti významných zásahů do týmu. Předpokládám, že drobné zásahy dělat budeme všichni, přesto si myslím, že se soupisky týmy v prvním období 2. fáze hokeje spíše uzavřou na zmíněné kostře týmu a zůstanou docela dlouho bez významných změn. Jak už jsem zmínil, financovat klub jinak, než výkonností týmu už nebude prakticky možné, proto považuji za nejvýznamnější zázemí TP (růst atributů hráčů v tréninku) a PEO (klíčové prostředky pro zajištění fixních příjmů, coby zdrojů krytí fixních výdajů).
Emzet:
Tretia fáza je zrejme ešte v neprebádanej budúcnosti, napriek tomu by som o nej rád počul nejaké predpovede. Aká bude? A prečo bude taká?
Robin Archer:
Třetí fáze hokeje bude taktéž nezbytná, v ní se najednou objeví týmy, které se stanou špičkou celé pyramidy naší výkonnosti zde, a to podle mě velmi přirozeně a už nyní je možné je v hrubých obrysech též vidět. Aktuálně první týmy ve světě PPM překračují hranici 500 bodů TK, takže můj odhad, že kolem 10. - 12. sezóny zde mohou být skutečné velkokluby nebyl asi úplně nepřesný.
U velkoklubů bude ale potřeba důležitý faktor a tím bude dlouhodobá, nejlépe trvalá, schopnost zajistit v sezóně nad 550 bodů TK. Tohle nebude vůbec jednoduché a ponese to velká rizika, jak s ohledem na výkonnost, tak i s ohledem na ekonomiku, která bude už muset být u velkoklubu nastartována na cca miliardové sezónní obraty. I v tomto případě platí, že manažeři budou muset zajistit příjmy kromě GS a za TV práva (případně skyboxy) též přes trhy a mít nemalé příjmy z ostatních tržeb (vstupné, prémie za umístění a statistiky atd.).
Velkoklub se bude chovat spíše jako firma, kde není přípustná dlouhodobá ztráta, zato celá ekonomika bude stát na síle a výkonnosti týmu hráčů (tedy malinko též na náhodě), opírajících se o dokonalé optimální zázemí, které jsem zmínil výše.
Jen tak mimochodem, dobudovat zcela (na 15. lvl) všechna zázemí a mít na nich též zaměstnance nebude možné z ekonomických důvodů ani teoreticky, proto Vám už nyní radím, velmi dobře si rozmyslete, která zázemí a na jaké úrovni chcete mít. Tohle měnit nebude později prakticky možné. Nevylučuji, že někdo bude mít jinou strategii (než třeba já) a postaví si na 15. lvl například SA a bude na ní mít dva dokonalé ředitele, v tom případě však bude nucen zcela zákonitě omezit level jiného zázemí, což může mít na tým z dlouhodobého hlediska negativní vliv, pokud by např. ani na 15. lvl SA nechodili dokonalí Junioři velmi často.
Optimalizované zázemí pro 2. fázi hokeje se rozšíří ve 3. fázi jen tehdy, pokud tým dokáže díky svojí výkonnosti a schopnostem manažera na trzích, zajistit dostatek prostředků pro případné další investice, což nebude vůbec jednoduché. Proto ten můj akcent na vstup do 2. fáze, patrně proto i tento článek...
Ve 3. fázi hokeje budou kromě velkoklubů též další silné kluby, které budou podhoubím gigantům a budou čekat na svoji příležitost, případně na vlastní progres výkonnosti v čase, který je mezi velkokluby zařadí, pokud i jejich zázemí a stadion na to budou připraveny. A takto to bude poskládáno od nejvyšších a nejvýkonnějších týmů až po nováčky v VI. ligách. A díky dokonalé otevřenosti lig se to bude mísit zcela přirozeně a neustále.
Ve 3. fázi hokeje bude velmi omezený počet velkoklubů, podle mě řádově jen několik set, protože vše bude záležet na množství peněz v oběhu a obábám se, že na více než jen kolem 150-250 velkoklubů nebudou ve hře prostředky nikdy. Tuto svoji tezi opírám o skutečnost, že kromě nárůstu přitěkajících peněz do hry (hlavně GS, TV práva), dojde též k dynamizaci odtoků peněz ze hry, a to díky denním nákladům na zázemí a stadiony a především pak na platy zaměstnanců i hráčů. Pokud bude mít jednou velkoklub obrat kolem 1 miliardy za sezónu, pak přibližně polovina těchto prostředků ze hry zase odteče a ta druhá polovina se obrátí na trzích hráčů a taky zaměstnanců. Jenom tak bude možné ufinancovat velkoklub dlouhodobě, tedy pokud se zachovají parity příjmů a výdajů v řádech, jež jsem právě uvedl, tedy pokud ve hře tyto prostředky budou volně v oběhu. Pokud jich bude více bude též více velkoklubů, pokud ale méně, velkoklubů bude méně.
Tato hra se velmi brzy změní s ohledem na množství peněz, které v ní bude obíhat. Mezi stávající 1. fází a přicházející 2. fází budou změny, které pro nás vyplynou velmi citelné a dotknou se všech. Příchod 3. fáze vezme drtivá většina z nás pouze na vědomí, přiliš velký vliv to už na většinu z nás mít nebude, zde participuji především s ohledem na fáze kapitalismu, kdy globální ekonomika a finance už jen málo zajímají konkrétního člověka z konkrétní stabilní země tohoto světa. Druhou fází se pro nás vše změní, a to od základu, kromě soupeřů budeme bojovat též s ekonomikou a neustálým nedostatkem finančních prostředků, což se už později nikdy nezmění.
Proto se všichni připravte na náraz a doufám, že jste připoutaní, náraz bude citelný a pak už to nikdy nepřestane házet...
Emzet:
Netradične, na záver by som ťa poprosil aby si sa čitaťeľom trocha predstavil.
(nič čo by si nechcel prezradiť, nechám na teba
Robin Archer:
Tak tedy první otázka skutečně na tělo...
Nemám žádná tajemství, nejsem tak důležitý ani nedůležitý, abych se musel schovávat. Jmenuji se Roman, je mi 46 let a žiji se svojí rodinou ve svém rodném městě Hodoníně (jehož znak je součástí mého loga a jehož tradice sahá až ke královně Konstancii, která udělila městu jeho statut už v roce 1228), které najdete přímo na hranici se Slovenskou republikou, též poblíž hranic s Rakouskem. Jsem ženatý (už 25 let, tedy stříbrně ženatý , mám tři děti, dvě dospělé dcery a pubertálního syna. Jsem promovaný ekonom (dipl. Ing.), obor finance (ach, jaké překvapení , aktuálně finanční manažer jedné středně velké akciové společnosti.
Už od roku 2005 se znám dobře a osobně se zakladateli a tvůrci PPM, tehdy ještě působili na jiném on-line manažeru. Nějakou dobu jsem působil též v českém týmu národní podpory, zde na PPM a od spuštění Bety hokeje se specializuji na "Dojmy a pojmy" k této hře. Přiznávám se, že dojmy mi jdou lépe, ale nemíním se přiznat, že by se dojmy s pojmy nějak významně rozcházely. Snažím se předpovídat, nikoli však věštit, snažím se dokonale vědět, nikoli tušit, hraji si zde, jako malý kluk a umím zrovna tak dobře vítězit, jako prohrávat. Mám zde ohromné množství skvělých přátel, s nimiž udržuji kontakt, včetně osobního.
Se svým kamarádem organizuji první Kreditní turnaj PPM, Sranda cup, podílím se na organizaci tradičních srazů PPM v Brně (už jich bylo 5) a účastním se též srazů na jiných místech (Bratislava, sraz našeho Sranda cupu ve vinném sklepě v Mikulově, chystám se co nejdříve též do Prahy).
PPM je filozofií, je to jedna z alternativ jiným sociálním sítím, která lidi spojuje a dává jim poznat též zážitky ze hry, srovnání jejich schopností se schopnostmi jiných lidí a nabízí nám všem možnost seznámení se s lidmi ze všech koutů vlastní země, ale i celého zbytku světa.
Musím zde též poděkovat tvůrcům tohoto parádního serveru za to, co pro nás dělají a jak dobře to dělají a popřát jim pevné zdraví a hodně dalších úspěchů v jejich práci, která je naší parádní zábavou, a to jak na stávajících hrách, tak i na těch, které teprve přijdou.
Posljednje novosti
Najbolje izjave